نگاهی تعطیلانه به تقویم 93


اگر شما از آن آدم هایی هستید که وقتی تقویم سال جدید به دستشان می رسد قبل از هر چیز به سراغ صفحه «تعطیلات رسمی» می روند تا آمار روزهای تعطیل سال را داشته باشند، خواندن این مطلب تا حد زیادی کار شما را راحت می کند.


تقویم از نگاه تنبل‌ها!

اگر قصد انتخاب روز برای کلاس های دانشگاهتان را دارید و یا می خواهید برای امضای قرارداد پاره وقت با شرکت، روزهایی را برای رفتن به سر کار انتخاب کنید که بیشترین تعطیلی را داشته باشد جدول زیر می تواند به شما کمک کند.

در این جدول سهم تعداد تعطیلات رسمی مندرج در تقویم برای هر یک از روزهای هفته (با درج مناسبت ها) مشخص شده است.

 

 

 

روز

تعداد  تعطیلی  

مناسبت‌ها

 شنبه    

3

عید نوروز / شهادت حضرت علی علیه السلام / اربعین حسینی

1شنبه

3

عید نوروز / عید سعید قربان / رحلت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و شهادت امام حسن مجتی علیه السلام

2شنبه

3

عید نوروز / عید سعید غدیر خم / تاسوعای حسینی

3شنبه

6

روز جمهوری اسلامی ایران / ولادت امام علی علیه السلام / عید مبعث / عید سعید فطر / عاشورای حسینی / شهادت امام رضا علیه السلام

4شنبه

4

روز طبیعت / رحلت امام خمینی (ره) / عید سعید فطر / پیروزی انقلاب اسلامی ایران

5شنبه

2

شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها / قیام خونین 15 خرداد

جمعه

5

عید نوروز / ولادت حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه / شهادت امام جعفر صادق علیه السلام / میلاد پیامبر و امام جعفر صادق علیهم السلام / ملی شدن صنعت نفت

 

بر اساس جدول بالا بهترین روز برای تنبل ها، سه شنبه و چهارشنبه است که با این حساب پیشنهاد می کنیم برنامه هایتان را تا جای ممکن در این دو روز قرار دهید تا بیشترین تعطیلی در کل سال نصیبتان شود. البته پنجشنبه هم گزینه مناسبی برای تنبل ها محسوب می شود که می توانید آن را در اولویت بعدی انتخابتان قرار دهید. درست است که پنجشنبه با 2 روز تعطیلی در کل سال مقام آخر جدول بالا را به خودش اختصاص داده اما شما قانون طلایی «بین التعطیلین» را فراموش کرده اید. با توجه به 4 روز تعطیلی روزهای چهارشنبه، اگر کمی خوش شانس باشید و این قانون شامل حالتان شود احتمالا تعداد روزهای تعطیل 4شنبه و 5شنبه برابر خواهند شد.

لحظه تحویل سال 1393 بر اساس اعلام رسمی مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت 20 و 27 دقیقه و 7 ثانیه روز پنج‌شنبه 29 اسفند 1392 هجری شمسی، مطابق 18 جمادی‌الاولی 1435 هجری قمری و 20 مارس 2014 میلادی تعیین شده است

بیشترین تعطیلات پشت سر هم

اگر با شلوغی شهرها مشکلی ندارید نیمه اول فروردین بهترین زمان برای مسافرت است. چون علاوه بر مساعد بودن آب و هوا و تعطیلات اولیه نوروزی، 12ام، 13ام و 14ام فروردین ماه تعطیل رسمی هستند که تازه 14ام هم 5شنبه است و با در نظر گرفتن تعطیلی جمعه دقیقا شما تا نیمه فروردین می توانید برنامه سفر خود را مدیریت کنید.

بیشترین تعطیلات بعدی در طول سال متعلق به تعطیلات دو روزه عید سعید فطر است که سه شنبه و چهارشنبه ، 7ام و 8ام مرداد ماه است. اگر قانون «بین التعطیلین» نیز شامل حالتان شود می توانید با خیال راحت برای یک تعطیلات 4 روزه نقشه بکشید.

 

14ام و 15ام خرداد ماه نیز در روزهای 4شنبه و 5شنبه قرار گرفته اند که با در نظر گرفتن تعطیلی جمعه، یک تعطیلات سه روزه را در پیش خواهیم داشت.

روزهای دوشنبه و سه شنبه مطابق با 12ام و 13ام آبان هم مصادف شده است با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی که می توانید برای ایام عزاداریتان برنامه ریزی کنید.

 

تقویم 93 از دید «نود»

لحظه تحویل سال 1393 بر اساس اعلام رسمی مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت 20 و 27 دقیقه و 7 ثانیه روز پنج‌شنبه 29 اسفند 1392 هجری شمسی، مطابق 18 جمادی‌الاولی 1435 هجری قمری و 20 مارس 2014 میلادی تعیین شده است که اگر بخواهیم به سبک برنامه نود عادل فردوسی پور چند آمار مختصر از تقویم امسال و حواشی اش بدهیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

1. از سال 1360 که لحظه تحویل سال مطابق بود با ساعت 20 و 33 دقیقه تا امسال، این برای اولین بار است که لحظه تحویل سال دوباره در طول ساعت هشت شب و تقریبا در همان دقایق رخ می دهد.

2. امسال تنها سالی است که در طی سی سال اخیر لحظه تحویل آن، هم در روز 5شنبه است و هم در روز 29ام اسفند.

3. کل تعطیلات رسمی امسال به اضافه روزهای جمعه برابر است با 72 روز تعطیلی. (تقریبا 20 درصد کل سال)

4.  به جز ماه فروردین که 11 روز آن تعطیل است، ماه خرداد و آبان با 7 تعطیلی، تعطیل ترین ماه های سال هستند.

5. بدون در نظر گرفتن روزهای جمعه، در سال نود و سه با 21 روز تعطیل مواجه هستیم که نسبت به سال نود و دو یک روز کمتر تعطیل هستیم.

نگاهی تعطیلانه به تقویم 93

آشنایی با تقویم، مفاهیم و تاریخچه آن

حالا که به طور کامل حساب تعطیلات سال آینده را به دست آوردید بهتر است کمی هم با کلیات تقویم آشنایی پیدا کنید.  در مطالب سال های قبل به طور مفصل به بیان تاریخچه تقویمی که اکنون از آن استفاده می کنیم و چگونگی تعیین لحظه تحویل سال پرداخته ایم که برای مرور آن ها می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

 

1. سرگذشت تقویم هجری شمسی ایران با عنوان:

تقویم ایرانی1

تقویم ایرانی2

تقویم ایرانی3

 

2. بررسی 3 تقویم هجری شمسی، هجری قمری و میلادی که برای ایرانیان مهم هستند

 

3. تاریخچه مرکز تقویم موسسة ژئوفیزیک دانشگاه تهران

4. چگونگی تعیین لحظه تحویل سال در این مطلب و این مطلب

 

دانلود تقویم سال 93

مرکز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران همه ساله تقویم رسمی کشور را منتشر می کند که از طریق لینک زیر قابل دسترسی و دانلود است:

تقویم رسمی کشور برای سال 1393 

 منبع : تبیان

تنظیم : حسینی